Tett inntil riksvei 13, ved Årdalstunet, ligger bensinstasjonen YX Årdal. På folkemunne er den bedre kjent som GEA Trafikksenter, eller bare GEA.
FASTBOENDE OG GJENNOMREISENDE
I årevis har GEA vært et populært møtested for både fastboende årdalsbuer og bilister på gjennomreise. Da Eldfinn Austigard sa fra seg driften i 2007, ble det gjort flere endringer i konseptet, og den tradisjonsrike møteplassen ble drevet som Ryfylkebutikken i noen år.
I mai i fjor tok McArdle over den daglige driften, og antallet kunder har siden den tid økt betraktelig.
– Jeg er så langt godt fornøyd med både driften og resultatet det siste året. Nøkkelen til suksess ligger nok i god kundeservice og lengre åpningstider, tror McArdle, som har utvidet åpningstidene til klokka 21:00 for å tilfredsstille kundenes behov.
Kundene er fortsatt en kombinasjon av forbipasserende og fastboende. Blant annet samles «Kaffigjengen» til kaffidrøs hver morgen, fra mandag til lørdag, hele året, for å løse verdensproblemer.
SOFTIS, PØLSER OG RISENGRYNSGRØT
Utenom den tradisjonelle gatekjøkkenmaten har McArdle begynt å servere risengrynsgrøt hver lørdag, noe som har gjort GEA til et populært møtested.
– Både barnefamilier og den eldre generasjonen tar ofte turen innom på lørdagene, forteller McArdle.
McArdle er likevel ikke i mål enda, og påpeker igjen viktigheten av god kundeservice.
– Økt fokus på lokale matvarer fra Ryfylkealliansen, er et av satstingsområdene, sier McArdle.
Videre håper han å få i stand et samarbeid med Hjelmeland kommune om å drive turistinformasjon.
– Jeg håper å få dette til, slik at enda flere kan komme innom bensinstasjonen, avslutter Simon McArdle, daglig leder hos YX Årdal.